Kiedy sprzedaż udziałów w spółce jest skuteczna wobec spółki ? – nowy wpis na naszym blogu dla udziałowców i inwestorów


Zapraszamy do lektury nowego wpisu Joanny Mizińskiej na blogu „Sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością„.

Tym razem poruszyliśmy temat skuteczności transakcji zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wobec samej spółki. Z praktyki naszej wynika, że zdarzają się sytuacje, w którym pomimo zawarcia umowy sprzedaży udziałów spółka jako wspólnika traktuje dotychczasowego jej udziałowca. Konieczne więc staje się zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest skuteczne zawiadomienie spółki o przejściu własności udziałów na nowego udziałowca oraz dołączenie stosownych dowodów sprzedaży udziałów.

Pamiętać należy, że samo zawarcie umowy sprzedaży udziałów nie jest wystarczające dla skuteczności takiej transakcji wobec samej Spółki. Spółka musi bowiem uzyskać wiedzę, że dany podmiot stał się nowym właścicielem jej udziałów. Konieczne jest więc zawiadomienie Spółki o zawarciu takiej transakcji.

Stosownie do postanowień art. 187 § 1 KSH o przejściu udziału, jego części lub ułamkowej części udziału na inną osobę oraz o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału zainteresowani zawiadamiają Spółkę, przedstawiając dowód przejścia bądź ustanowienia zastawu lub użytkowania.

Więcej na ten temat we wpisie Joanny Mizińskiej na blogu.

***

Masz pytania związane z tematyką poruszaną we wpisie na blogu?

Zapraszamy do kontaktu:

KONTAKT Z KANCELARIĄ

***
Podziel się i udostępnij informację innym za pomocą poniższych przycisków:

Ostatnie wypowiedzi Partnerów Kancelarii w mediach


certyfikat rezydencji Kancaleria Prawna Gach MIzińska

Z przyjemnością informujemy o tym, że w ostatnim okresie czasu w Dzienniku Rzeczpospolita ukazały się dwie publikacje z zakresu prawa podatkowego z komentarzami mec. Małgorzaty Gach.

Pierwsza z publikacji z dnia 20.12.2017 r. CIT: firma odliczy wydatki na stypendia i granty dotyczy ważnego tematu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z tzw. CSR tj. ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Ważne jest, że wydatki na CRS budują pozytywny wizerunek firmy i mogą mieć przełożenie na osiąganie przychodów, zachowanie czy zabezpieczanie ich źródła.

Nie powinny być przy tym traktowane jako wydatki na reprezentację – tego typu wydatki są w całości wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Tym samym winny być zaliczane do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Istotne jest jednak, by dla celów ewentualnej kontroli podatnicy mogli przedstawić  skonkretyzowaną strategię działań CSR, łącznie z zakładanym wpływem tych działań na działalność firmy i jej przychody. Powinno to zabezpieczyć firmę przed zastrzeżeniami ze strony organów podatkowych.

Druga z publikacji (z dnia 5.01.2018 r.) pt. Elektroniczny dokument potwierdzi siedzibę firmy dotyczy certyfikatów rezydencji podatkowej umożliwiających zastosowanie z niższej stawki podatku dochodowego czy zwolnienie od opodatkowania.

Dotychczas organy podatkowe akceptowały przede wszystkim tradycyjne papierowe certyfikaty rezydencji podatkowej. Ostatnio nastąpiła pewna zmiana, skutkiem czego – jak się wydaje ostatecznie – organy podatkowe uznały, że także certyfikaty wydane w formule dokumentu elektronicznego np. pdf załączanego do e-maila także mają znaczenie podatkowe.

Zdaniem komentatorki trzeba tutaj wziąć pod uwagę fakt, że: 1) żadne przepisy nie określają obowiązującej formuły certyfikatu rezydencji a w szczególności nie stanowią jaka forma certyfikatu jest jedyną obowiązująca podatnika i zapewniającą mu ochronę prawną, 2) zgodnie z przepisami z polskich ustaw o podatkach dochodowych certyfikat rezydencji – niezależnie od jego formy prawnej powinien wskazywać na: podatnika, jego miejsce siedziby czy zamieszkania. Nadto certyfikat taki powinien być wydany przez uprawniony organ administracji podatkowej danego kraju. Tylko wtedy będzie on miał znaczenie prawne.

Masz pytania związane z tematem artykułu?

Zapraszamy do kontaktu:

KONTAKT Z AUTOREM    /   KONTAKT Z KANCELARIĄ

***

Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się i udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków:

Jaki VAT od sprzedaży zabudowanej nieruchomości po wyroku TSUE z 16.11.2017


Jakiś czas temu pisaliśmy o wyroku TSUE, który uznał, że przepisy polskiej ustawy o podatku VAT dotyczące sprzedaży nieruchomości zabudowanych nie są zgodne z Dyrektywą VAT.

Z Dyrektywy wynika w uproszczeniu to, że zwolnieniu od podatku VAT może podlegać także dostawa takiego budynku, który był używany przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności co najmniej przez 2 lata. Przepisy polskie przyjmowały natomiast, że zwolnienie takie poprzedzone być musiało oddaniem nieruchomości innemu podmiotowi na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu, samo zaś użytkowanie przez podatnika – właściciela pozostawać miało bez znaczenia prawnego.

Tym samym istnieje rozbieżność pomiędzy przepisami polskiej ustawy o podatku VAT a Dyrektywą VAT.

Co w takiej sytuacji może lub powinien zrobić podatnik zamierzający sprzedać taką nieruchomość?

Dowiedz się więcej na ten temat w najnowszym artykule Małgorzaty Gach pt. Jaki podatek od sprzedaży budynku po orzeczeniu TSUE z 16 listopada 2017 r. na blogu prawno-podatkowym „Podatki w spółkach”.

***

Masz pytania związane z tematem artykułu?

Zapraszamy do kontaktu:

KONTAKT Z AUTOREM    /   KONTAKT Z KANCELARIĄ

***
Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się i udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków:

 

 

Najlepsze życzenia świąteczne od GACH MIZIŃSKA


Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia
będą pełne radości, ciepła i  niepowtarzalnej atmosfery.
A w Nowym Roku życzymy wszystkim Państwu spełnienia planów oraz zadowolenia
i satysfakcji z podejmowanych wyzwań.

Partnerzy z zespołem GACH MIZIŃSKA

 

Książka pt. Emisja akcji i obligacji jako sposób na dokapitalizowanie spółki


Emisja akcji i obligacji jako sposób na dokapitalizowanie spółki

Prowadzenie biznesu wymusza czasami poszukiwanie dodatkowego finansowania na jego rozwój. Wśród rozwiązań na dofinansowanie spółki, które warto wówczas rozważyć jest podwyższenie kapitału zakładowego oraz wyemitowanie nowych akcji, podwyższenie wartości nominalnej akcji już istniejących oraz emisja obligacji korporacyjnych. Na koniec roku 2017, przedstawiamy Państwu pierwszą wspólną publikację książkową wspólników naszej kancelarii – książkę pt. „Emisja akcji i obligacji jako sposób na dokapitalizowanie spółki” (z suplementem elektronicznym). 

Czytaj dalej

TSUE: Polskie przepisy w zakresie pierwszego zasiedlenia budynku niezgodne z Dyrektywą VAT


Użytkowanie budynku przez właściciela przez co najmniej dwa lata powinno być zrównane z pierwszą dostawą i jego późniejsza sprzedaż powinna być zwolniona z VAT. Mówiąc prościej – pierwsze zasiedlenie budynku nie musi być związane z czynnością opodatkowaną. Jak wynika z wyroku TSUE z dnia 16 listopada 2017 r. (sygn. C-308/16), polski ustawodawca uzależniając zwolnienie z podatku VAT dostaw budynków od pierwszego zasiedlenia (które może wg polskich przepisów przybrać formę wyłącznie czynności opodatkowanej), naruszył regulacje unijne.

Czytaj dalej

O kwestiach podatkowych zarządu sukcesyjnego na podatkiwspolkach.pl


Trwają prace nad ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Po wejściu w życie ustawy, stosowne zmiany zostaną wprowadzone do ustaw podatkowych. Generalną zasadą będzie pełna kontynuacja rozliczeń podatkowych zmarłego przedsiębiorcy.

Czytaj dalej

TSUE: Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez „nieaktywnego” podatnika


niekatywny podatnik kancelaria prawna GACH MIZIŃSKA

Podatnik powinien mieć prawo do odliczenia VAT – podatku naliczonego z faktury tzw. „nieaktywnego” podatnika. Tak wynika z aktualnego orzecznictwa TSUE – wyrok TSUE z dnia 19 października 2017 r. (sygn. C-101/16).

Czytaj dalej

Możliwe zmiany do Kodeksu spółek handlowych od 1 stycznia 2018 r.


zmiany do kodeksu spółek handlowych Kancelaria Prawna GACH MIZIŃSKA

Nasz ustawodawca w  ramach prac nad Ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, obok zmian o charakterze podatkowym, postanowił wprowadzić także pewne zmiany do Kodeksu spółek handlowych. Sprawdź czego dotyczą planowane zmiany.

Czytaj dalej

Kontrakt menadżerski a podatek VAT


kontrakt menadżerski Kancelaria Prawna GACH MIZIŃSKA

Kontakt menadżerski to taki skomplikowany twór prawny:

  • który nie ma swojej oficjalnej definicji
  • jeśli go już podpiszesz to mimo, że prowadzisz firmę, to tak jakbyś jej nie prowadził
  • uzyskujesz dochody opodatkowane wg. skali podatkowej i płacisz ZUS jak z umowy o pracę
  • czyli raczej więcej tracisz niż zyskujesz.

Do tego mimo, że nie masz działalności to możesz stać się podatnikiem podatku VAT.

Czy mając podpisany kontrakt menadżerski musisz wystawić fakturę z podatkiem VAT i wykazać VAT należny?

Czytaj dalej
1 2 3 4

W ramach witryny stosujemy pliki cookies. W każdej chwili można dokonać zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij