O rozbieżności pomiędzy przepisami polskiej ustawy o VAT a Dyrektywą VAT po wyroku TSUE z 16.11.2017 na podatkiwspolkach.pl
Jakiś czas temu pisaliśmy o wyroku TSUE który uznał, że przepisy polskiej ustawy o podatku VAT dotyczące sprzedaży nieruchomości zabudowanych nie są zgodne z Dyrektywą VAT. Dzisiaj Małgorzata Gach powraca z tematem na blogu podatkiwspolkach.pl. Okazuje się, że istnieje rozbieżność pomiędzy przepisami polskiej ustawy o podatku VAT a Dyrektywą VAT.
Co wynika z Dyrektywy VAT
Z Dyrektywy wynika w uproszczeniu to, że zwolnieniu od podatku VAT może podlegać także dostawa takiego budynku, który był używany przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności co najmniej przez 2 lata.
Co wynika z polskiej ustawy o podatku VAT
Przepisy polskie przyjmowały natomiast, że zwolnienie takie musiało być poprzedzone oddaniem nieruchomości innemu podmiotowi na podstawie czynności podlegającej opodatkowaniu, samo zaś użytkowanie przez podatnika – właściciela pozostawać miało bez znaczenia prawnego.
Tym samym istnieje rozbieżność pomiędzy przepisami polskiej ustawy o podatku VAT a Dyrektywą VAT.
Co w takiej sytuacji może lub powinien zrobić podatnik zamierzający sprzedać taką nieruchomość?
Czytaj artykuł na „Podatki w spółkach”
Dowiedz się więcej na ten temat w najnowszym artykule Małgorzaty Gach pt. Jaki podatek od sprzedaży budynku po orzeczeniu TSUE z 16 listopada 2017 r. na blogu prawno-podatkowym „Podatki w spółkach”.
***
Masz pytania związane z tematem artykułu?
Zapraszamy do kontaktu:
KONTAKT Z AUTOREM / KONTAKT Z KANCELARIĄ
***
Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się i udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków: