MARZEC I KWIECEŃ 2019 R. NA BLOGACH KANCELARII GACH MIZIŃSKA
Wiosna tego roku była dla nas dość pracowita 🙂 Nowa publikacja książkowa wspólników kancelarii dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, którzy zastanawiają się nad procesem przekształcenia działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną, blogowe wpisy dotyczące sprzedaży akcji lub udziałów w aspekcie podatkowym, płatności ratalnych za akcje czy udziały, podatku VAT przy wynajmie mieszanym: krótko- i długoterminowym, alternatywny dla przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG w spółkę kapitałową, nowy e-book dla wspólników, akcjonariuszy i zarządzających spółkami kapitałowymi oraz inwestorów w spółki pt. „Umowy inwestycyjne a podatki”, jak również komentarz w mediach w kwestii małych spółek, które na niższy podatek muszą zaczekać rok. Zapraszamy na przegląd aktywności w marcu i kwietniu podejmowanych dla Państwa.
Książka dla przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, którzy zastanawiają się nad procesem przekształcenia działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną
Szczególnie musimy się pochwalić naszą nową pozycją książkową poświęconą przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową „Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Aspekty prawne i podatkowe oraz rozwiązanie alternatywne”.
Takie przekształcenie można oczywiście traktować jako punkt wyjścia do innych zmian organizacyjnych firmy, czy też nawet jako element planowania spadkowego. Warto zatem coś niecoś o tym się dowiedzieć.
W zakresie innych publikacji:
Podatki w spółkach
W ostatnich miesiącach dominowały w szczególności tematy dotyczące sprzedaży akcji lub udziałów w aspekcie podatkowym. I tak warto byłoby zapamiętać, że zgodnie z tezami organów podatkowych należy najpierw zapłacić faktycznie cenę nabycia akcji, żeby wydatki takie można było uznać za koszt podatkowy na etapie zbycia akcji – o tym w artykule: Wydatki na nabycie akcji. Najpierw zapłać za akcje, a potem sprzedaj.
Drugi temat dotyczył płatności ratalnych za akcje czy udziały. Warto wiedzieć, że w pewnym momencie nastąpiła istotna zmiana w zakresie momentu powstania przychodu do opodatkowania. O historii oraz teraźniejszości traktuje wpis pt. Płatności ratalne za akcje, kiedy powstaje przychód podatkowy?
W końcu na blogu “Podatki w spółkach” pojawił się e-book: Umowy inwestycyjne a podatki. Zapraszam do pobierania i zapisywania się przy okazji do blogowego newslettera. Celem tego krótkiego e-booka jest wskazanie na co trzeba zwrócić uwagę pod kątem podatkowym szczególnie przy sprzedaży akcji lub udziałów. Wiadomo, że najważniejsze są koszty uzyskania przychodów, z tym że czasami dość trudno je obliczyć.
Prawo dla księgowych
W kwietniu 2019 r. dużą popularnością cieszył się artykuł dotyczący podatku VAT przy wynajmie mieszanym: krótko- i długoterminowym: Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy – wynajem mieszany a podatek VAT
Wydawać by się mogło, że umowa najmu jest jedna, podatkowo jednak bardzo wiele elementów ma wpływ zarówno na podatek VAT jak i podatek dochodowy. Problem dodatkowy wiąże się z brakiem wyraźnych przepisów prawa w tym zakresie i całą masą spekulacji jak jest czy jak powinno być.
W marcu br. na blogu “Prawo dla księgowych” ukazał się też wpis dotyczący alternatywny dla przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą wpisaną do CEiDG w spółkę kapitałową: Aport przedsiębiorstwa przedsiębiorcy do spółki – alternatywa wobec przekształcenia.
Zatem zależnie od wielkości przedsiębiorstwa, celów, sytuacji prawnej, podatkowych czy treści umów z kontrahentami możliwe jest przyjęcie i zastosowanie także takiego rozwiązania alternatywnego.
Publikacje prasowe
W dniu 28 marca 2019 r. mec. Małgorzata Gach skomentowała na łamach Dziennika Rzeczpospolita pewną lukę prawną w podatku dochodowym od osób prawnych, a dotyczącą zapłaty zaliczek uproszczonych przez podatników CIT stosujących od 1 stycznia 2019 r. 9% stawkę podatku. Niestety w przypadku podatników opłacających zaliczki stałe na podstawie zaliczek z lat poprzednich, brak jest mechanizmu dającego możliwość uwzględniania korzystniejszych przepisów w zakresie stawki podatku CIT. Więcej na ten temat w artykule pt. Małe spółki na niższy podatek muszą zaczekać rok.
***
Zapraszamy do lektury blogów oraz komentowania wpisów.
***
Masz pytania związane z tematami poruszanymi ostatnio na blogach?
Zapraszamy do kontaktu:
KONTAKT Z MAŁGORZATĄ GACH / KONTAKT Z JOANNĄ MIZIŃSKĄ / KONTAKT Z KANCELARIĄ