Tematy blogowe dla MŚP – październik-listopad
Zapraszamy na przegląd jesiennych artykułów na temat prawa i podatków podejmowanych przez wspólników kancelarii na blogach prawo-dla-ksiegowych.pl, podatkiwspolkach.pl oraz sprzedazudzialowwspolcezoo.pl oraz w serwisie LexAgit.pl.
Artykuły z bloga “Prawo dla księgowych”
Brak zapłaty przez klienta za usługi rachunkowe to jedna sprawa. Może się jednak zdarzyć i tak, że klient nie płaci, nie odbiera dokumentów, urywa kontrakt z biurem rachunkowym, a potem organ podatkowy zwraca się o wydanie dokumentów księgowych.
Podmioty funkcjonujące w formule spółki komandytowej mają czasami kłopot z tym czy komplementariusz w spółce komandytowej może pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie. Dotyczy to zarówno komplementariuszy będących osobami fizycznymi jak i osobami prawnymi. Wynagrodzenie dla komplementariusza w spółce komandytowej – gdzie zatem jest problem?
Od 13 października 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych został wprowadzony Ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jedn. Dz. U. 2019 r. poz. 1115). Rejestr będzie prowadzony przez Ministra Finansów i będzie on także powszechnie dostępny. Zatem każdy będzie mógł uzyskać wiedzę na temat tego, kto faktycznie decyduje w sprawach danego podmiotu. Kogo obejmą nowe obowiązki? Kto to jest ten beneficjent rzeczywisty? Jakie dane beneficjenta rzeczywistego będzie można znaleźć w rejestrze? Kiedy trzeba zgłosić dane? Jaki tryb zgłaszania danych oraz co grozi za niezgłoszenie beneficjentów rzeczywistych?
Artykuły z bloga “Podatki w spółkach”
Sprawdź 3. wydanie cyklu Subiektywny przegląd podatkowy dla spółek / PAŹDZIERNIK 2019 autorstwa Małgorzaty Gach radcy prawnego i doradcy podatkowego, partnera w kancelarii prawnej GACH MIZIŃSKA z Krakowa i autorki bloga podatkiwspolkach.pl.
Od 1 listopada 2019 r. dotychczas stosowane przy robotach budowlanych rozliczenie podatku VAT na zasadach tzw. odwrotnego obciążenia, gdzie to nabywca był zobligowany do rozliczenia podatku należnego, zostanie zastąpiony mechanizmem tzw. split payment.
Artykuły z bloga “Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.”
Zgodnie z art. 187 § 1 KSH o przejściu udziału, jego części lub ułamkowej części udziału na inną osobę oraz o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału, zainteresowani zawiadamiają spółkę, przedstawiając dowód przejścia bądź ustanowienia zastawu lub użytkowania. Przejście udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania jest skuteczne wobec spółki od chwili, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym fakcie wraz z dowodem dokonania czynności. Powstaje pytanie, jakie są obowiązki zarządu sp. z o.o. po otrzymaniu takiego zawiadomienia?
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością są zbywalne i jeżeli odmienny zapis nie znajduje się w umowie spółki – każdy wspólnik może zbyć dowolną liczbę udziałów na rzecz innego podmiotu. Oczywiście umowa spółki może ograniczać to prawo np. poprzez zastrzeżone prawo pierwszeństwa lub pierwokupu czy zgodę Zgromadzenia Wspólników lub Rady Nadzorczej. Zbycie udziałów wymaga podpisania umowy sprzedaży udziałów, która dla swej ważności wymaga formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Czy skoro spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć i dokonywać zmian przez internet korzystając z wzorca umowy, to czy jest możliwa sprzedaż udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet?
Artykuły z serii SPRAWNA SPÓŁKA pod patronatem merytorycznym kancelarii w serwisie LexAgit.pl
- Przekształcenie spółki jawnej w inną spółkę osobową a odpowiedzialność wspólników za wcześniejsze zobowiązania cywilnoprawne
- Przekształcenie spółki jawnej w spółkę kapitałową a odpowiedzialność wspólników za wcześniejsze zobowiązania cywilnoprawne
- Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2019 – najważniejsze informacje
- Spółka jawna: Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania finansowe spółki jawnej – zasady szczególne (2)
- Spółka jawna: Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania finansowe spółki jawnej – zasady ogólne (1)
- Spółka jawna: Czy wspólnik spółki jawnej może być zatrudniony w spółce na umowę o pracę?
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z artykułów blogowych?
Zapraszamy do kontaktu:
KONTAKT Z MAŁGORZATĄ GACH / KONTAKT Z JOANNĄ MIZIŃSKĄ
Dzielimy się wiedzą z przedsiębiorcami, nie tylko publikując artykuły na blogach prawno-podatkowych, które prowadzimy, ale także przygotowując i udostępniając poradniki prawno-podatkowe z zakresu naszych specjalizacji oraz publikując książki.
KLIKNIJ W GRAFIKĘ I SPRAWDŹ NASZE DOTYCHCZASOWE PUBLIKACJE PRAWNO-PODATKOWE DLA MŚP: