Życzenia świąteczne i wyzwania prawno-podatkowe na 2020
Czas grudniowy to nie tylko czas spotkań świątecznych zarówno w gronie rodzinnym czy firmowym, ale także czas wszelakich podsumowań i planów na rok kolejny. Zanim to jednak nastąpi wszystkim Klientom, stałym Czytelnikom i Subskrybentom kancelaryjnego newslettera współpracownikom tuż przed progiem Nowego 2020 Roku przesyłamy moc życzeń. Przy tej okazji także małe podsumowanie naszego 2019 roku, co planujemy w tym zbliżającym się, a także nasza lista przed jakimi 12 wyzwaniami prawno-podatkowymi na 12 miesięcy 2020 roku staniemy.
Nasz rok 2019
Rok 2019 był dla naszego Zespołu rokiem wielu zmian oraz szeregu działań, których celem było i jest usprawnianie kontaktu z nami, a wszystko po to, aby mieli Państwo poczucie wsparcia w prowadzonym biznesie.
- Rebranding 4 naszych blogów prawno-podatkowych: prawo-dla-ksiegowych.pl, podatkiwspolkach.pl, sprzedazudzialowwspolcezoo.pl, ocenachtransferowych.pl, dzięki któremu w sposób czytelny i spójny wizerunkowo możemy przedstawiać naszym Klientom i Czytelnikom wszelkie treści jakie przygotowujemy.
- Uruchomienie 5 newsletterów, za pośrednictwem których nie tylko na bieżąco informujemy o nowych artykułach, ale także dodatkowych treściach edukacyjnych w postaci e-booków, poradników, alertów przygotowanych z myślą o zdiagnozowanych i zakomunikowanych nam potrzebach, a przede wszystkim istotnych kwestiach prawno-podatkowych mogących mieć wpływ bądź skutki na prowadzone działania firmowe. Do kancelaryjnego newslettera możesz dołączyć tutaj: gm-legal.pl/newsletter.
- Wydanie drugiej książki pt. „Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Aspekty prawne i podatkowe oraz rozwiązanie alternatywne”, w której na 192 stronach opisaliśmy poszczególne etapy przekształcenia, których prawidłowe przejście skutkuje zatwierdzeniem przekształcenia i rejestracją spółki przez sąd, a także omawiają alternatywne rozwiązanie jakim jest wniesienie (aport) przedsiębiorstwa osoby fizycznej (przedsiębiorcy jednoosobowego) jako wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej wraz ze wskazaniem procedury wniesienia, skutków prawnych i podatkowych. Integralną częścią książki jest suplement elektroniczny zawierający wzory niezbędnych do przekształcenia działalności w spółkę dokumentów w formacie edytowalnym (MS Word): Planu przekształcenia, Oświadczenia o przekształceniu, Aktu założycielskiego spółki (umowy spółki) oraz formularzy KRS. Książka nadal dostępna jest w sprzedaży online na stronie „ODDK wydawnictwa dla biznesu” w formie tradycyjnej jak i e-booka (PDF) – do końca tego roku działa specjalny KOD RABATOWY uprawniający do 20% rabatu przy zakupie książki w sklepie internetowym wydawnictwa.
- Uruchomienie 2 cykli tematycznych dla Subskrybentów, w obrębie których udostępniliśmy dotychczas łącznie 6 części:
SPRAWNA SPÓŁKA MŚP, w którym sygnalizujemy możliwości i ścieżki, wskazujemy obszary, dla których istotne jest przeprowadzenie audytu spółki przed podejmowaniem różnych działań, a także dzielimy się istotnymi kwestiami mogącymi mieć/mającymi wpływ na decyzje w spółkach, dotyczącymi zmian w prawie, kwestii podatkowych, czy dotyczącymi różnego rodzaju umów, modeli, form finansowania dla danego biznesu czy restrukturyzacji, często porządkujemy ogrom informacji, które są niezbędne do zapoznania się z nimi chcąc sprawnie funkcjonować w danej formie prawnej.
WAŻNE DLA MŚP, w którym przypominamy o istotnych w danym okresie ważnych datach dla MŚP, przybliżamy i komentujemy kluczowe dla MŚP zmiany w prawie, komunikujemy i komentujemy wydane wyroki, interpretacje – orzecznictwo, które może okazać się przydatne w prowadzonej działalności. - Publikacja wielu artykułów na wszystkich współtworzonych przez nas stronach i blogach – ich łączna liczba przekroczyła w mijającym roku 90 wpisów. Ponadto, powstało ponad 60 artykułów z cyklu SPRAWNA SPÓŁKA pod patronatem GACH MIZIŃSKA w serwisie prawno-podatkowym dla przedsiębiorców i osób fizycznych LexAgit.pl.
- Opracowanie i udostępnienie Państwu łącznie 14 dodatków edukacyjnych w postaci poradników, e-booków czy alertów na wybrane przez nas tematy. Szanując Państwa miejsce w skrzynce e-mail nie wysyłamy plików .pdf na maila. Wszystkie dodatki edukacyjne z naszych specjalizacji przygotowane dla Subskrybentów (nie tylko z tego roku), zebraliśmy specjalnie dla ułatwienia dostępu do nich w każdym potrzebnym dla Państwa momencie na jednej stronie dedykowanej Subskrybentom DODATKI DLA SUBSKRYBENTÓW. Jeśli jeszcze nie zapisałeś się do listy subskrypcyjnej kancelaryjnego newslettera – zapraszamy!
KLIKNIJ W GRAFIKĘ I PRZEJDŹ DO STRONY:
- Uruchomienie pierwszego blogowego sklepu umożliwiającego zamawianie przygotowanych odpłatnych treści cyfrowych na blogu prowadzonym przez Małgorzatę Gach “Prawo dla księgowych”. Dotychczas dostępny do zamówienia jest pierwszy e-book opracowany z myślą o przedsiębiorcach, dyrektorach finansowych i księgowych, pracownikach, współpracownikach i kontrahentach pt. „Podatkowe rozliczenia świąteczno-noworocznych wydatków firmowych. Podatkowy katalog klasyfikowania wydatków firmowych na Mikołajki, Boże Narodzenie, karnawał w firmie oparty na orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach podatkowych. Edycja 2019″. W opracowaniu znajdują się najczęściej spotykane stany faktyczne i najczęstsze problemy poparte przykładami oraz interpretacjami organów podatkowych i sądów administracyjnych. Jeśli zastanawiasz się co i kiedy w przypadku firmowych wydatków okołoświątecznych można zaliczyć do kosztów podatkowych – Małgorzata Gach przychodzi z odpowiedziami w e-booku dla wspólników spółek, zarządzających spółkami, dyrektorów finansowych oraz księgowych.
Co planujemy w nowym roku?
- Z nowym rokiem na blogu prowadzonym przez Joannę Mizińską “Sprzedaż udziałów w spółce z o.o.” pojawi się pierwszy e-book w blogowym sklepie, przygotowywany z myślą o wspólnikach spółek z o.o.
- Będziemy kontynuować rozpoczęte cykle tematyczne i branżowe śledząc bacznie zmiany, mogące mieć wpływ na sprawne funkcjonowanie i rozwój Państwa biznesu.
- Nie przestajemy blogować.
- Przygotowujemy kolejne bezpłatne treści dla Subskrybentów w postaci poradników i e-booków dla przedstawicieli MŚP tak jak to miało miejsce w tym roku. Jeśli mają Państwo sugestie co do tematów jakie warto podjąć – będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie. Postaramy się je uwzględnić.
- Mamy nadzieję częściej spotykać się z Państwem także poza siecią – planujemy organizację cyklu wydarzeń z cyklu SPRAWNA SPÓŁKA.
Przed jakimi 12 wyzwaniami prawno-podatkowymi na 12 miesięcy 2020 roku staniemy?
- Rok 2020 to m.in. temat „białej listy podatników VAT”, nie do końca dopracowanej i jasnej – jak na ten moment. W publikacjach można znaleźć informację na temat planowanych zmian w tym zakresie, aczkolwiek Ministerstwo Finansów stara się „łatać” przepisy na zasadzie odpowiedzi na pytania podatników na stronie Ministerstwa (Zobacz art. pt. Biała lista VAT cd.). A temat wcale niebagatelny bo ważny także w temacie kosztów uzyskania przychodów. Przy czym właściwa weryfikacja rachunków bankowych podatników to kolejne tony papieru i czasu, jaki trzeba będzie na to poświęcić. Restrykcyjne przepisy związane z tzw. białą listą podatników VAT sprawią, że dokonując płatności za faktury nie będzie można zapominać o weryfikacji statusu podatnika oraz numeru jego rachunku bankowego.
- Na rok 2020 Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowelizację struktur sprawozdań finansowych dla rejestru przedsiębiorców KRS. Czas pokaże na ile kolejne zmiany będą ułatwieniem, a na ile utrudnieniem działalności i spółek i księgowych.
- W 2020 wystartują także nowe JPK VAT. Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: deklarację i ewidencję. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów nowa struktura JPK_VAT została opracowana w wyniku konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami, co pozwoliło na lepsze przystosowanie pliku do ich potrzeb. Zobaczymy jak będzie.
- Obok tego wyzwaniem na 2020 r. z kolei w dużych firmach w dalszym ciągu będą Pracownicze Plany Kapitałowe, w tym organizacja oraz prawidłowe rozliczanie pracowników
- Kolejnym wyzwaniem będzie ciąg dalszy tematu podzielonej płatności czyli split paymentu, gdzie już pojawiają się informacje o planowanych zmianach. (Zobacz art. Od 1 listopada 2019 r. obligatoryjny split payment).
- W roku 2020 wchodzi w życie szereg przepisów, które mogą mieć istotny wpływ na działalność spółek, w tym kontekście warto pamiętać choćby o kasach fiskalnych on-line. (Zobacz art. pt. Kasy fiskalne online – co nas czeka?)
- Prowadzących małe firmy czekają też na dalszy proces ustawodawczy dotyczący „małego ZUS”, czas pokaże jakie będą warunki do skorzystania z obniżki składek. Jest to ważne, ponieważ obciążenia publicznoprawne ze względu na podwyższenie płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będą jeszcze wyższe, co generalnie na pewno nie pozostanie bez wpływu na rynek.
- Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. podatnicy winni dokonywać płatności podatków VAT CIT i PIT na przypisany sobie mikrorachunek podatkowy. W przypadku np. spółek osobowych regulowanie podatków będzie wyglądało tak, że każdy wspólnik wpłacał będzie zaliczki na PIT z działalności gospodarczej (prowadzonej w ramach spółki osobowej) na swój mikrorachunek. Natomiast VAT oraz, wynikające z obowiązków płatnika, zaliczki od wynagrodzeń pracowników będą wpłacane na mikrorachunek wygenerowany dla samej spółki osobowej. Ministerstwo Finansów informuje, że jeśli podatnik zapomni o nowej regulacji i zapłaci podatek na dotychczasowy rachunek zamiast na nowy mikrorachunek, powinien się zgłosić do właściwego urzędu skarbowego z potwierdzeniem polecenia przelewu. Procedura wyjaśniania błędnej wpłaty będzie wyglądała analogicznie jak teraz.
- Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2020 r. w ustawach o podatkach dochodowych funkcjonować będzie tzw. ulga na złe długi. Od przyszłego roku wierzyciel, tj. sprzedawca lub usługodawca będzie miał możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o niezapłaconą mu należność, jeśli w określonym czasie (90 dni, 60 dni) od upływu terminu płatności na fakturze kwota z faktury nie zostanie zapłacona. Natomiast nabywca jeśli nie zapłaci będzie zobligowany generalnie do zwiększenia swojego przychodu do opodatkowania. Wskazać tylko trzeba, że zanim w ogóle ww. przepisy weszły w życie już rozgorzały dyskusje pomiędzy doradcami podatkowymi co do wątpliwości w ich stosowaniu.
- Rok 2020 upłynie z pewnością także pod hasłem Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Może to być mechanizm sięgający daleko dalej niż tylko jako mechanizm uszczelniający system ochrony przed praniem brudnych pieniędzy. Przypominamy, że podmioty wpisane do KRS przed dniem 13 października 2019 r., będą zobowiązane do zgłoszenia danych beneficjentów rzeczywistych do 13 kwietnia 2020 r. Spółki, które nie wykonają tego obowiązku musza liczyć się kara pieniężną do 1.000.000 PLN. (Wróć do: ALERT DLA FIRM 3/2019 “Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych już od 13 października 2019 r.”)
- Kolejna ważna zmiana dotyczy spółek akcyjnych i komandytowo- akcyjnych. Od dnia 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie niektóre przepisy Ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1798) obligujące każdą spółkę akcyjną oraz spółkę komandytowo-akcyjną do posiadania swojej strony internetowej. Strony te mają mieć miejsca (zakładki) przeznaczone do komunikacji z akcjonariuszami. Zmiana ta wiąże się z dalej idącymi zmianami, tj. obowiązkiem docelowej rejestracji akcji spółek prywatnych w rejestrze akcjonariuszy takiej spółki prowadzonymi przez dom maklerski lub banki powiernicze. Formalnie rejestry te powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek taki został także nałożony na proste spółki akcyjne, które zaczną funkcjonować od 1 marca 2020 r.
- Kolejna zmiana, która może mieć znaczenie w roku 2020 to właśnie Prosta spółka akcyjna, która zacznie obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Prosta spółka akcyjna (PSA) to efekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych w ramach realizacji projektu ,,100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców.’’ przedłożonego Prezydentowi do podpisu 23 lipca 2019 r. Projekt autorstwa Ministerstwa Rozwoju wprowadza nowy typ spółki kapitałowej stanowiącej unifikację cech spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego realizacja nastąpi przez dodanie do kodeksu spółek handlowych przepisów art. 300.1 – 300.133. Najciekawszym z założeń dotyczących prostej spółki akcyjnej, jest kwestia wnoszonego wkładu, którego podstawowym założeniem jest zniesienie bariery wejścia do spółki. Spółka zamiast kapitału zakładowego będzie posiadała tak zwany kapitał akcyjny, którego minimalna wartość może wynosić tylko symboliczną złotówkę. Wkłady powinny zostać wniesione w ciągu trzech lat od momentu wpisu spółki do rejestru, co będzie miało potwierdzenie w podjętej przez Zarząd uchwale. Nie wymaga się od wspólników pokrycia akcji w całości, a jedynie w takiej wysokości jaką określa akt wewnętrzny spółki. Prosta spółka akcyjna wprowadza wymóg przekazywania części wypracowanego zysku na kapitał, co ma zapewniać spłatę ewentualnych przyszłych długów. W spółce będzie funkcjonował także test wypłacalności, którego zamysł opiera się na zakazie wypłaty na rzecz wspólników kwoty (w formie dywidendy), która nie pozwoliłaby na uiszczenie świadczeń, a które spółka powinna zapłacić w terminie 6 miesięcy. (Wróć do art. pt. Prosta spółka akcyjna).
Generalnie tego czego naprawdę trzeba nam sobie życzyć na 2020 r. to przede wszystkim mniejszej liczby zmian, za którymi nadąża tylko niewielu a skutki podatkowe i finansowe dla księgowych, dyrektorów finansowych i w końcu i głównych zainteresowanych, tj. podatników i przedsiębiorców mogą być istotne. Dobrze byłoby też żeby jakość stanowionego prawa była taka aby nie trzeba się domyślać – bez żadnej gwarancji że słusznie – co autor miał na myśli. Miejmy nadzieję, że choć w małej części to marzenie na ten Nowy Rok się spełni. My ze swojej strony będziemy starali się Państwu ten gąszcz przepisów, zmian, interpretacji przedstawiać i komentować na bieżąco, aby możliwie pomóc w prowadzonej działalności.
Dziękujemy i do siego roku!
wspólnicy kancelarii GACH MIZIŃSKA
Małgorzata Gach i Joanna Mizińska
z zespołem
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z naszych artykułów bądź dodatków edukacyjnych, albo chciałbyś skonsultować swój określony problem z zakresu prawa lub podatków, albo po prostu podzielić się z nami odrobiną świątecznej atmosfery?
Zapraszamy do kontaktu:
KONTAKT Z MAŁGORZATĄ GACH / KONTAKT Z JOANNĄ MIZIŃSKĄ / KONTAKT Z KANCELARIĄ